İklim Değişikliği, Korona ve Yeni Çağ

Çoğu çığır açan icadın, büyük hatalar sonucu ortaya çıkması gibi, toplumsal olarak Yeni Çağ’lar da içinde bulunulan çağın büyük hataları sonucu oluşur. Bizim içinde bulunduğumuz çağın hatalarının sonucu ise iklim değişikliği ve korona, depresyon gibi toplumsal sıkışmanın insan üzerinde yarattığı hastalıklar. Hatalarımız neydi dersek; gereğinden fazla üretip, gereğinden fazla tüketmek, her açıdan yığma yapmak ve doğayı yadsımak. Bu durumda oluşacak Yeni Çağ’da ise teknolojiyi; insanı, toplumu ve doğayı düzeltmek için kullanmaya başlamak kaçınılmaz olacaktır.

Toplumun ciddi kısmı, kırsal alanlara göç edip, kendi kendine yetmeyi tecrübe etmeye başlarken; bir insana, bir topluluğa düşen ortalama metrekare alanları genişleyerek, zehirli baca etkisi yapan şehir popülasyonları azalıp, temiz enerji ve temiz atık için ileri teknoloji kullanılamaya başlanacaktır. Kırsal hayatın önemli sorunlarından olan ulaşıma çözüm olarak; az zamanda çok mesafe alan ve doğaya zarar vermeyecek bir ulaşım aracı bulunup, toplumdaki her kesim tarafından kullanılmaya başladığı anda ise, yeni çağın altın dönemini yaşamaya başlayacağız. Yani güneşin tekrar doğuşu için, gece karanlığının vaktini doldurmasını bekliyoruz.

Sevgilerle
İren Elçisoy
Mimar 

Highlight

Çoğu çığır açan icadın, büyük hatalar sonucu ortaya çıkması gibi, toplumsal olarak Yeni Çağ’lar da içinde bulunulan çağın büyük hataları sonucu oluşur.

Mimarlık Nedir?
09/04/2021